E171 - nem is gondolnád, hogy milyen élelmiszerek tartalmazzák ezt a rákkeltő adalékanyagot!
A széles körben elterjedt festékanyagot, a titán-dioxidot az EU bizottságának határozata szerint el kell tüntetni az élelmiszeriparból az eredő lehetséges rákkockázatok miatt. A javaslattal a Bizottság most az EU élelmiszerügyi hatóságának ajánlását követte. Az E171 számmal jelölt színezőanyag megtalálható például rágógumikban, édességekben, pékárukban, levesporokban és salátaöntetekben is. „EU-n belül meg kell tiltani a használatát” – mondják az illetékes szakemberek.
Az iparágban széles körben alkalmazott anyag már egy ideje vitatott. Franciaország előírta, hogy a titán-dioxidot 2020-tól kezdetben már nem szabad élelmiszer-előállításhoz használni. Párizsban decemberben a tilalmat egy évvel meghosszabbították, a német fogyasztóvédelem pedig szintén egy ideje kérik a betiltását. Az E171 megtalálható a gyógyszerekben is, például a drazsék fehér bevonatában.
Saját információi szerint az olaszországi Parmában működő EFSA szakértői hatóság nem talált meggyőző bizonyítékot az E171 toxikus hatására. Nem zárhatták ki azonban az emberi genomra gyakorolt negatív hatásokat és az esetleges rákkockázatokat. Ezért azt tanácsolják, hogy ne használják a titán-dioxidot az élelmiszerekben. A hatóság nem írt elő tilalmat, de tanulmányait az Európai Bizottságnak és az EU 27 tagjának átadja. Brüsszel és az államok ezután intézkedéseket hozhatnak szabályozással. Németországban a Szövetségi Kockázatértékelési Intézet követte az Olaszországra vonatkozó ajánlásokat.
Az EFSA kevésbé szigorú következtetésre jutott egy korábbi, 2016-os tanulmányban. A szakértők úgy érezték, hogy akkor még több kutatásra volt szükség. Az élelmiszer-adalékanyagokért felelős szakértő kifejtette: "A rendelkezésre álló tudományos tanulmányok és adatok figyelembevételével a testület arra a következtetésre jutott, hogy a titán-dioxid mint élelmiszer-adalékanyag már nem tekinthető biztonságosnak”: A DNS-sel, vagyis a genetikával kapcsolatos aggodalmak meghatározóak voltak. Igaz, hogy csak kis mennyiségű titán-dioxid részecskét fogyasztanak el az élelmiszerek, ezek azonban felhalmozódhatnak a szervezetben - mondja a szakember.
Az EFSA az EU Bizottság kérésére újra megvizsgálta biztonsági értékelését - közölte. Számos olyan tanulmányt alkalmaztak, amelyek 2016 óta állnak rendelkezésre. Például a titán-dioxid nanorészecskék adatairól volt szó. A titán-dioxid más termékekben is megtalálható, például fogkrémben és mosószerekben, amelyek nem kerültek be a tesztbe.