PCOS, azaz Policisztás Ovárium Szindróma

A policisztás ovárium szindróma egy napjainkban egyre gyakrabban előforduló betegség a nők körében. Cikkünkben megismerkedhetsz a betegséggel és annak kezelési módjaival.
PCOS - Policisztás Ovárium Szindróma, policisztás petefészek okai, tünetei, diagnózisa, kezelése és gyógymódjai

A cikk az egeszsegvalasz.hu szellemi tulajdonát képezi. Egészének vagy bármely részének akár online, akár nyomtatott formában engedély nélküli másolása, feldolgozása, jogsértő felhasználása szigorúan tilos; büntető- és polgári jogi következményeket von maga után.

A policisztás ovárium szindróma egy napjainkban egyre gyakrabban előforduló betegség a nők körében. Problémákat okozhat a menstruációs ciklusban és megnehezíti a teherbe esést. A hormonháztartás felborulása okozza. A PCOS emellett kihat a külsődre is. Ha nem kezelik, idővel komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például diabétesz vagy szívbetegség. A korai diagnózis és kezelés segíthet a tüneteket kontrollálni, és elejét venni a hosszútávú problémáknak.

Mi a PCOS?

A PCOS-es nők petefészkében sok kis ciszta - policiszta van, innen a betegség neve. Ezek a ciszták nem veszélyesek, de felborítják a hormonháztartást.

A hormonok kémiai üzenetvivők, rengeteg folyamatban vesznek részt a szervezetünkben. Bizonyos hormonok a PCOS során "kilendülnek" az egyensúlyi állapotból. Ennek az oka pontosan még nem ismert.

Normál esetben a petefészek kevés férfi nemi hormont (androgént) termel. A PCOS során viszont egyre több androgént kezd el termelni. Emiatt leállhat a peteérés, a bőr tele lesz aknékkal, és túlzott szőrösödés is beindulhat.

A PCOS gyakran társul inzulinrezisztenciával, magas vércukorszinttel. Fontos kezelni, hiszen az inzulinrezisztencia a cukorbetegség előfutára.

Mi az oka?

A PCOS pontos oka nem ismert, de úgy gondolják, az öröklődés jelentős szerepet játszik benne. Ha a családodban van PCOS-es hölgy, akkor megnő az esélyed arra, hogy te is érintett légy. A rossz hír az, hogy férfi vonalon is öröklődik.

Tünetek

akne

súlygyarapodás, és nehéz fogyás

túlzott szőrnövekedés szokatlan helyeken

hajhullás (férfias kopaszodás két oldalon)

szabálytalan ciklus

fogamzási problémák, meddőség

depresszió

Diagnózis

Felállításához szükséges:

kórkép

külső vizsgálat: túlzott szőrösödés, testtömegindex, vérnyomás

vérkép és vizeletvizsgálat: vércukor, inzulin és egyéb hormonok szintjei

hüvelyi ultrahang: ekkor egyértelműen látható, ha a petefészek policisztás

Kezelése

A rendszeres testmozgás a kezelés alapvető fontosságú eleme. Mindegy, milyen mozgásformát választasz, a cél az, hogy minden nap sportolj. Kezdetben nem lesz egyszerű, de amint a szervezeted hozzászokik, igényelni fogod.

Egészséges ételek. Azaz húsok, zöldségek, saláták, magvak. Minden olyan, ami lassan emeli meg a vércukrot, és eltelít. A finomított liszt, finomított cukor és bizonyos gyümölcsök (magas cukortartalmuk miatt) tiltólistásak, hiszen gyorsan megemelik a vércukrot, így könnyen lehet az inzulinrezisztenciából kezdődő cukorbetegség. Fontos, hogy naponta legalább ötször étkezz, keveset. Ez felpörgeti a lusta anyagcserét.

A legtöbb PCOS-es nő tünetei súlyvesztés hatására jelentősen javulnak. Már 5 kg súlyveszteség segíthet a hormonaidnak visszatérni a normális kerékvágásba és újra szabályosak lehetnek a menstruációs ciklusaid.

Ha dohányzol, azonnal felejtsd el. A dohányzó nők androgén szintje jóval magasabb.

Gyógyszerek

A kérdés mindig az, hogy mi a cél. Ha a menstruáció megregulázása, akne és túlzott szőrösség megszüntetése, akkor a nőgyógyászod valószínűleg fogamzásgátlót fog felírni. Ennek női hormon tartalma ellensúlyozza a PCOS következtében megnövekedett androgének túlsúlyát. A fogamzásgátlóval sajnos az a baj, hogy csak a következményeket kezeli, a betegséget nem.

Ha babát szeretnél, nyilvánvaló, hogy ez nem járható út. Sok orvos metformint ír fel, ez a gyógyszer tulajdonképpen a 2-es típusú diabétesz kezelésére használható, ha a diéta és testmozgás önmagában nem csökkenti kellő mértékben a vércukorszintet. Segíthet a fogyásban, melynek következtében javulnak a tünetek.

Mégis, mielőtt bármilyen gyógyszeres kezelésre rábólintanál, én egy gyökeres életmódváltást javaslok sok mozgással, egészséges ételekkel, rendszeres étkezéssel. Vannak betegek, akiknek a paleolit diéta hatására jelentősen javult az állapota. További információt a témában Szendi Gábor honlapján, a www.tenyek-tevhitek.hu - n találsz.

Nem könnyű PCOS-esnek lenni. Ha gyakran vagy szomorú, dühös vagy depressziós miatta, érdemes felkeresned egy szakembert, aki segít megbirkózni ezekkel az érzésekkel. Nem te vagy a hibás a betegséged miatt. Az viszont a te felelősséged, hogy változtass az életmódodon, és szükség szerint alkalmazd az előírt gyógyszereket.

Kapcsolódó cikkek

A PCOS kezelése a kínai orvoslásban

A PCOS kezelése a kínai orvoslásban

A PCOS egy nagyon fájdalmas és kellemetlen női betegség. A kínai orvoslás azonban már talált erre gyógymódot és a kezelése eredményesnek bizonyult.

Főleg nőket sújt a demencia!

Miért a nőket érinti jobban az Alzheimer-kór?

Miért szenved több nő demenciában, mint férfi? Csupán az lenne az ok, hogy tovább élnek? Vagy más oka van?