Minden, amit a diabéteszről tudnod kell

Cikkünk megválaszolja a leggyakoribb kérdéseket, melyek minden diabéteszesben felmerülnek.
Minden, amit a diabéteszről tudnod kell - Cukorbetegség kérdések és válaszok

A cikk az egeszsegvalasz.hu szellemi tulajdonát képezi. Egészének vagy bármely részének akár online, akár nyomtatott formában engedély nélküli másolása, feldolgozása, jogsértő felhasználása szigorúan tilos; büntető- és polgári jogi következményeket von maga után.

1. Mikor áll fönn a cukorbetegség veszélye?

Ha az éhgyomri vércukorszint 7,0 mmol/l-nél magasabb, felmerül a cukorbetegség diagnózisa, ezt általában egy cukorterheléses vizsgálat során is meg szokták erősíteni.

2. A 2-es típusú diabétesz esetén mindenképpen szükségem van inzulin injekcióra?

Nem feltétlenül. A 2-es típusú diabétesz esetén lehet, hogy szükség van inzulin injekcióra, de az is lehet, hogy nem, ez nagyon sok tényezőtől függ, az egyik legfontosabb a diagnózis felállításának ideje. Ha a 2-es típusú diabéteszt korán kezelik, és a vércukorszintet folyamatosan ellenőrzik, akkor a hasnyálmirigy elég hosszú ideig képes inzulint termelni.

3. Menjek endokrinológushoz?

Ha frissen diagnosztizáltak diabétesszel, akkor igen, tekintve, hogy egy endokrin betegségről beszélünk. Fontos, hogy felkészült, jó ajánlásokkal rendelkező endokrinológust válassz, ezen rengeteg múlhat.

4. A diabétesz visszafordítható?

Amennyiben a betegséged idejében felismerték, a fogyás, az egészséges étkezés és mozgás segíthet visszafordítani az állapotot.

5. Mi van a gyümölcsökkel? Azok tele vannak szénhidráttal. Ehetem őket?

A gyümölcsök egy része valóban tele van szénhidráttal. A szárított változatokat mindenképpen célszerű elkerülnöd. Ha friss gyümölcsre fáj a fogad, válassz alacsonyabb cukortartalmú, savanyú gyümölcsöket, tehát például a banán nem a legjobb opció.
A szervezet szénhidrátszükségletét fedezheted zöldségekből, tejtermékekből, hüvelyesekből és teljes kiőrlésű gabonából.

6. Miért fájnak a lábaim ha sétálok, és miért múlik el a fájdalom, amint leülök?

Ez a tünet lehet a PAD, azaz perifériás artériás betegség jele, cukorbetegeknél gyakori, hátterében érelmeszesedés állhat. Akkor lép föl, ha az alsó végtagok vérellátása lecsökken. Fontos, hogy a PAD növeli az egyéb betegségek kockázatát, ezért a tünetek észlelésekor fordulj orvoshoz.

7. Hogyan fogadjam el a betegségem?

Sajnos nehéz szembesülni azzal, mikor először mondják ki a diagnózist. Ennek a betegségnek hatása van az egész életedre, és meg kell tanulnod együtt élned vele. Mivel jól kezelhető, fontos, hogy az orvosi ajánlásokat kövesd, tartsd be a diétát és mozogj.

8. Sokat autózom, milyen ételeket vigyek magammal?

Tervezd meg előre az étkezéseidet, amennyiben cukorbeteg vagy - és nem csak akkor, ha sokat utazol. Legyenek nálad friss, savanyú gyümölcsök, cukormentes joghurt, sajt, diófélék, teljes kiőrlésű kekszek, mogyoróvaj (a cukormentes változat), bébirépa és hasonlók. Ezen kívül fogyassz sok vizet, illetve cukormentes italokat.

9. Hízni fogok az inzulintól?

Az inzulin a testünkben lévő hormon, és arra szolgál, hogy a glükózt a sejtekbe juttassa. Az inzulin feladata a kalóriák feldolgozása. Ha a vércukorszinted már régóta magas, akkor kalóriát üríthetsz a vizelettel. Ezért ha inzulinozni kezded magad, persze nem szükségszerűen, hízáshoz vezethet.

10. Hogyan fogyhatok le? Miért olyan fontos a fogyás?

A fogyás elengedhetetlen, amint 2-es típusú diabétesszel diagnosztizáltak. Ha helyes étrenddel és mozgással lefogysz, akkor növelheted a sejtek inzulinérzékenységét. Ennek következménye a csökkent vércukorszint, csökkent vérnyomás, csökkent koleszterinszint. Ha korán elkezded az életmódváltást, a gyógyszeres kezelés orvossal konzultálva csökkenthető vagy elhagyható.

11. Ihatok alkoholt?

Az alkoholos italok gyümölcsökből vagy gabonákból készülnek, fermentálják és desztillálják őket. Az alkoholt a test nem képes glükózzá alakítani. Az alkoholnak nincs szüksége inzulinra ahhoz, hogy kalóriává alakuljon, ellentétben a szénhidráttal, fehérjével és zsírral. Ám a rendszeres alkoholfogyasztás jelentősen ronthat a diabéteszes páciens állapotán. A hipoglikémiára hajlamos személyek mindig fogyasszanak valamennyi ételt is, ha alkoholt isznak.

12. Befolyásolhatja-e a menstruációs ciklus a vércukorszintet?

Igen. A nők hormonszintje a ciklusuk során folyamatosan változik, és ez a vércukorszintre is hatással lehet. Az ösztrogén például érzékenyebbé tehet az inzulinra, és hipoglikémiát okozhat. A progeszteron pont az ellenkező módon működik. Nem csak a menstruációs ciklus, de a menopauza is befolyással lehet a vércukorszintre.

13. Melyek a legjobb edzés előtti és edzés utáni ételek?

A magasabb szénhidráttartalmú ételek könnyen és gyorsan alakulnak energiává. Ha megerőltető edzést végzel, előtte vihetsz be ilyen jellegű táplálékot, de ha nem vagy hajlamos a hipoglikémiára, ez sem szükséges. Edzés után viszont érdemes inkább valamilyen gyorsan felszívódó fehérjét, például fehérjeturmixot fogyasztanod.

14. Használhatja más is az ujjszúró tűmet?

A vérrel érintkező készülékeket, eszközöket, beleértve az ujjszúrókat, a fertőzések elkerülése végett csak egy személy használhatja.

15. Megszabadulhatok a diabétesztől?

Ha 1-es típusú diabéteszed van, az sajnos örök életre elkísér. Az idejében felismert és kezelt 2-es típusú diabétesz helyes életmóddal viszont megfékezhető, de legalábbis kordában tartható.

16. Milyen gyakran cseréljem a vércukormérő készülékem?

Csak akkor kell cserélned, ha nem működik jól a tesztcsíkokkal. Amennyiben a rendszerestől nagyon eltérő vércukorszintet mérsz, kezdj gyanakodni. Hogy ellenőrizd, megfelelően működik-e a készülék, használj kontroll oldatot, mellyel a vércukormérő pontosságát leellenőrizheted.

17. Legyen nálam mindig szőlőcukor?

Attól függően, hogy milyen gyógyszert szedsz, előfordulhat, hogy hajlamos vagy a hipoglikémiára. Legyen nálad mindig szőlőcukor, és ha érzed a leesett vércukor okozta tüneteket, kapj be belőle egy szemet.

18. Megelőzhetők a cukorbetegség szövődményei?

Igen. Minél korábban diagnosztizálják a diabéteszt, annál hamarabb lehet megfékezni a magas vércukorszintet, vérnyomást és koleszterinszintet. Folyamatosan járj el az orvos által ajánlott ellenőrzésekre, és ha problémát észlelsz, azonnal fordulj orvoshoz.

19. Az inzulin injekciók helyett nem lehetne inkább tablettákat szednem?

Ha a betegséged kevésbé súlyos, akkor szájon át szedhető vércukorszint-csökkentőt ír fel az orvosod. Ezek a pirulák nem csökkentik olyan nagy mértékben a vércukorszintet mint az inzulin, tehát súlyosabb esetben az inzulin injekció az egyedüli megoldás.

20. Hol találhatok motivációra?

Legfőképpen magadban. Komoly elhatározásra van szükséged, ha szeretnél egészségesebben és fittebben élni. Ám ez az elhatározás segíthet abban, hogy a vércukorszinted helyre álljon. Megéri az áldozatot, ugye? Az interneten sok fórumon, illetve facebook csoportban ismerkedhetsz, beszélgethetsz sorstársakkal, lelkileg bennük is találhatsz némi támaszt.

Kapcsolódó cikkek

Hogyan kerüljük el a másnaposságot?

Hogyan kerüljük el a másnaposságot?

Az alkohol bomlásterméke - az acetaldehid – felelős a másnaposságért. Ez akkor keletkezik, amikor az alkohol a májban lebomlik.

Főleg nőket sújt a demencia!

Miért a nőket érinti jobban az Alzheimer-kór?

Miért szenved több nő demenciában, mint férfi? Csupán az lenne az ok, hogy tovább élnek? Vagy más oka van?

Egészségmegőrzés az okostelefonunk segítségével

Egészségmegőrzés az okostelefonunk segítségével

A digitális korban a technológia újradefiniálja, hogyan közelítjük meg életünk különböző területeit, és ez alól nem kivétel egészségünk sem.